İZELTAŞ Püf Noktaları

El aletleriniz ile çalışırken koruyucu elbise, eldiven, koruyucu gözlük v.b. kullanmanız iş güvenliğiniz açısından gereklidir. El aletlerinizi ise kullanımı bittikten sonra alkolle silip, mafsal yerlerini yağlayıp, temiz bir dolapta muhafaza etmek suretiyle uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Bir cıvata veya somunun belirli bir moment değeri ile sıkılması gerektiğinde veya çok sayıda cıvata veya somunun aynı moment değerine dengelenmesi gerektiğinden tork anahtarı kullanılır. Tork anahtarı kullanılarak ayarlanan moment değerinden daha fazlası veya azı uygulanmamış olunur. Ancak uzun süre bağlı kalmış, paslanmış, çok sıkı bağlantıların tork anahtarı ile çözülmesi uygun değildir. Bu sıkı bağlantıların çekiçlenerek gevşetilmeye çalışılması da uygun değildir. Böyle durumlarda bağlantıya yağ, pas sökücü veya gevşetici nitelikte sıvılar uygulanıp bir süre beklendikten sonra uygun anahtar ile cıvata ya da somun sökme işlemi gerçekleştirilmelidir. Ayrıca sökme işlemi kesinlikle tork anahtarı ile yapılmaz.

Segman takıp çıkarmak için kullanılan segman penselerin fonksiyonel kısımları çok ince olan uç kısımları olup, alet uç kısımları üzerine düşürülmemelidir. Ayrıca kullanılacak segmanın çapına göre uygun segman pense kullanılmalıdır.

Maliyeti yüksek ürünlerimizden olan çektirmelerin millerinin darbeye, çarpmaya maruz kalmamaları gerekir. Vidalı kısım zarar görmemelidir. En sağlıklı yük dağılımı için mümkünse üç kollu çektirme kullanımı uygundur. Çektirmenin çekilecek parçaya düzgün yerleştiğinden emin olmanız gerekir ve çektirmenin önünde çalışılmamalıdır.

Kontrol kaleminde uç kısım düz tornavida olmakla beraber, aletin asıl işlevi elektrik akımının kontrolüdür. Bu nedenle aletin darbelere maruz kalması durumunda asıl özelliğini kaybedebilir.

Keskiler, nokta zımbalar, kayış zımbalar, pim zımbalar amacına uygun kullanılmalı, levye gibi kullanılmamalıdır. Aşırı sıkı pimler yağlandıktan sonra pim zımba ile çıkarılmalıdır. Bu tür el aletleri çeşitli ısıl işlemler ile sertleştirilmişlerdir. Bu aletleri kullanırken zaman içerisinde uç kısımlarında aşınmalar meydana gelir (körelme olur), uç kısımlarına sertliğini yitirtecek zımpara, taşlama işlemleri uygulamanız tavsiye edilmez. Eğer ki uygulamak gerekirse, soğutma sıvısı kullanarak taşlama veya zımpara işlemini yapınız.

1000V işareti taşıyan pense, yankeski, kargaburun ve tornavidalar, IEC 60900 standardı kapsamında olup VDE-GS sertifikalıdır. Söz konusu standart kapsamında bu aletlere 5000 Volt gerilim altında delme testi, 10000 Volt gerilim altında elektrik geçirgenliği testi, -25ºC sıcaklıkta darbe testi, 70ºC sıcaklıkta sap sıyırma testi vb. testler uygulanır. Bu ürünlerimiz max. 1000V A.C. gerilim değerine kadar, düşük ve yüksek sıcaklıklarda güvenle kullanılabilir. Ancak süper izoleli el aletlerinde saptaki izole kısmı deforme olduğunda, özellikle kırmızı tabakanın altındaki sarı tabakanın gözle görülür olması durumunda, süper izoleli aletleri elektrik akımında kullanmamak gerekir.

Tekerlekli tamir dolaplarını bir yerden başka bir yere taşırken çekmeceleri kapalı durumda olmalıdır. Tekerlekli tamir dolaplarının çekmeceleri rulmanlı olduğu için kilidi açık ise dolabı bir yerden başka bir yere taşırken çekmeceler açılabilir, dolabın devrilmesine neden olabilir.

Perçin tabancasında kullanım esnasında sıkıntı yaşanmaması için, perçin ölçüsüne uygun kılavuz kullanılmalı. Perçin küçük kılavuz büyük seçilirse, perçin pimini ya kavrayamayacaktır, yada pimi kavrayınca perçin kılavuzda sıkışacaktır. Eğer perçin büyük kılavuz küçük seçilirse, ya perçin kılavuza girmeyecek, yada girse bile perçinin pimini kavrayan çeneler arasında sıkışacaktır. Bunların önüne geçmek için perçine uygun kılavuz seçilmelidir.

Kayış zımbayı kullanırken, kesici ağzın bozulmaması için sert zeminde çalışılmamalıdır. Ağızların bozulmasını önlemek için, zımba ile kesilecek malzemenin altına lastik, mukavva vb. malzemeler konulmalıdır. Ayrıca kayış zımba ile çalışırken, zımba dik tutulmalıdır. Pim zımbayı kullanır iken dikkat edilecek nokta, zımbanın çapı ile kullanılacak pim çapı arasındaki fark fazla olamamalıdır. Pim çapına uygun pim zımba kullanılmalıdır.

Kurbağacık ve armatür anahtarı kullanırken, anahtarı döndürme yönü önemlidir. Bu anahtarlarda üst çene, ayar çenesine göre daha dayanıklıdır. Yani ayar çenesine mümkünse yük bindirilmemelidir. Bu doğru bir kullanım şeklidir. Yükün ayar çenesine binmesi ile üst çene destek görevi görmektedir. Bu tavsiye edilen bir kullanım şekli değildir.

Allen grubu anahtarla kullanılırken boru veya uzatma kolları takılarak fazla yük uygulanması uygun değildir. Ayrıca metrik cıvatalarda metrik allenlerin, SAE (inch) cıvatalarda SAE (inch) allenlerin kullanılması gerekir.

Lokmalı torx ve allen anahtarların kullanımında dikkat edilecek en önemli noktalardan birisi darbeli yük uygulanmaması gerektiğidir. Darbeli yük uygulanması sonucu çatal-yıldız anahtarlardaki gibi kontrolsüz yük uygulanacağından anahtarın dayanım değerinin çok üzerine çıkılabilir. Bu da anahtarı kırılarak kullanılamaz hale getirir. Bu tür uygulamalara örnek verecek olursak, havalı ya da elektrikli matkap kullanımı, T kol ile çalışırken çekiç ile çalışma örnek olabilir. Anlaşılacağı üzere bu anahtarlar makine ile kullanıma uygun değildir, T kol ile çalışılması gerekir. T kol ile çalışırken ise uzatma kol ve çekiç kullanılmamalıdır. Bunların yanında lokmalı torx ve allen anahtarları kullanmadan önce anahtar ve cıvata ölçüsünü kontrol ediniz. Anahtar yuvaya girdikten sonra boşluk kalmaması gerekir.

En çok kullanılan el aletlerinden olan çatal, yıldız ve kombine anahtarların dayanmaları gereken yük miktarları ile ilgili TSE ve DIN normlarında verilmiştir. İZELTAŞ ta bu doğrultuda üretimini yapmaktadır. Standartlarda belirtilen bu değerlerin çok üzerine çıkılması durumunda el aletinin bozulma ihtimali yüksektir. Dikkat edilmesi gereken bir durum da metrik anahtarla metrik cıvataların, SAE (inch) anahtarla SAE cıvatanın kullanılması gerektiğidir. Birbirine yakın ebatlarda bile olsa metrik anahtarla SAE cıvata veya SAE anahtarla metrik cıvata kullanılmamalıdır. Aksi halde anahtar somunu (yada cıvatayı) tam kavrayamayacağı için kaydırma yapacaktır. Kaydırma sonucu cıvata yada anahtar deforme olacaktır. Cıvata zarar gördüğü zaman, daha sonra uygun anahtar ile çalışılsa bile kaydıracağı için o anahtara da zarar verecektir. Bağlantı sökülemez bir hale gelecektir. Onun için anahtarı kullanmadan önce sıkılacak veya sökülecek somun-cıvata metrik ise, anahtarında metrik olduğundan emin olunmalıdır.

Tesisatçıların daha çok kullandığı boru anahtarı grubundaki aletleri kullanırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Yük uygulamadan önce sökülecek yada sıkılacak bağlantı elemanını tam olarak kavrayana dek ayar cıvatası yardımı ile anahtarın ayarlanması gerekir. Yük uygulandığında anahtarın ağız kısmının parçayı en geniş yüzeyinden kavraması gerekir ki, kaydırmasın. Bu tür aletleri kullanırken anahtarı iterek değil, kendimize çekerek çalışmalıyız. Ayrıca sap kısmına boru gibi uzatma kollar takılarak çalışılması anahtarın sağlıklı kullanım ömrünü kısaltacaktır. Anahtarın yine kullanım ömrünü kısaltacak bir durum çekiç gibi aletler ile darbeli olarak çalışmaktır. Boru takma veya çekiçle vurarak kullanma yerine paslı, sıkı bağlantıyı gevşetmek için, yağlamak ve pas sökücü kullanmak daha uygundur.

İki malzemeden sert olan daha yumuşak olanı her koşulda çizer, keser veya deforme eder. Bu durum özellikle çekiçlerde ön plana çıkmaktadır. Çekiçlerin taban kısmı indiksiyon ile sertleştirilmiş olup 52-54 HRC?dir. Bu doğrultuda çekiç kendi sertliğinden daha sert malzemelere kullanılır ise deforme olur. Ayrıca çekicin kenar, uç ve köşe kısımları darbeye maruz kalmamalıdır. Çekiç kullanıldıkça, zamanla kenarlarında mantarlaşmalar oluşur, bu mantarlaşmaların kullanım esnasında koparak iş kazalarına neden olmaması için taşlanarak temizlenmesi gerekir. Taşlama sırasında sertliğin etkilenmemesi için soğutma sıvısı kullanılmalıdır.

Tornavidalar, kullanım amacına uygun olarak uçlardaki aşınmalara dayanımı artırmak için krom vanadyumlu alaşımlı çeliklerden ısıl işlemlerde sertleştirilerek imal edilirler. Uçlarda aşınmaları engelleyen bu yüksek sertlik değeri, tornavida eğilmeye maruz kaldığından ise kırılmalara sebep olur. Bu yüzden tornavidanızı keski ve levye niyetine kullanmayınız. Meydana gelebilecek kırılmalar istenmeyen iş kazalarına, yaralanmalara, iş kayıplarına yol açabilir.

Bize Ulaşın

    * Zorunlu Alanlar

    Ünvan: İzeltaş İzmir El Aletleri San Tic A.Ş
    Mersis: 0483003878500039